A nemesfémek tömegét gyakran a középkorból származó, valószínûleg Franciaországból elterjedt "troy" mértékegységekkel fejezik ki. A troy uncia (angolul: troy ounce, rövidítve oz) 31,1034768 gramm. Ennek 480-ad része a "grain". Az árutõzsdéken is ebben az unciában jegyzik a nemesfémek árát. Nem tévesztendõ össze az angolszász országokban - a számukra új és idegen metrikus mértékegységek mellett - még mindig széles körben használt "avoirdupois" unciával, ami csak 28.3495 gramm, a font (pound) 1/12-ed része. Ezt inkább konzervdobozokon, illatszeres flakonokon olvashatjuk.
A.) A karát a drágakövek tömegének mérésére szolgáló mértékegység.
Jele: Kt, angolszáz területen ct.
1 Kt = 2 x 10-4 kg = 200 mg
B.) A karát az aranyötvözet finomsági fokának megjelölésére szolgáló mértékegység.
tiszta arany = 24 karátos
A karát elnevezés a szentjánoskenyérfa termésének görög nevébõl, a keration szóból ered, aminek magvait az ókorban - azok nagyon hasonló mérete és súlya miatt - precíziós súlymérésre használták. Bonyolította a helyzetet, hogy minden egyes állam "saját" karátegységet használt, és ezek súlya természetesen eltért egymástól. Késõbb a Trójában használatos szemek súlya lett általánosan elfogadott, amelyek 205 mg-nak feleltek meg. Ezt az értéket 1907-ben a metrikus rendszert használó országok 200 mg-ra módosították (metrikus karát), és manapság már ez az érték az egész világon elfogadott és használatos.
Íme Holtermann és az õ aranyröge 1872-bõl. A Holtermann aranyrög a világ legnagyobb aranyröge, melynek súlya 286 kg. Az ausztráliai aranyláz csúcspontján találta Victoria államban.
A kanadaiak ezzel az óriással akarták lefõzni a Bécsi Filharmonikus aranyérme sorozatból készített 1000 unciásat. Súlyban közel 3-szor akkora pénzt vertek, mint a "sógorok". A kanadai pénzverde gigantikus aranyérmének egyik oldalán Erzsébet királynõ portréja, másik oldalán pedig Kanada szimbóluma a juhar levél látható. A cuki picike éppen 100 kilót nyom. És ez a legtisztább színarany, az öt kilences! Az egymillió kanadai dolláros névértékkel kibocsátott színarany érme a jelenlegi árfolyamon közel 2,3 millió eurót ér.
Óriás aranyérme a Bécsi Filharmonikusok közül
A Bécsi Filharmonikusok aranyérme (Wiener Philharmoniker) születésének 15-ik évfordulójára bocsátották ki ezt az óriási színarany érmét. Bár az osztrák állam hivatalos fizetõeszközeként került forgalomba, a boltban mégsem nagyon tudnánk fizetni vele. A súlya éppen 1000 trójai uncia, azaz 31,1035 kiló. Névértéke 100.000 euró, de ennél jóval többet ér. A mai arany árfolyamok mellett, 710-es Arany/Euró árfolyammal kb. 710 ezer eurót ér. Az Osztrák Nemzeti Bank régi épületében van egy kiállítás ahol megtekinthetjük, de a múzeumi szobát épp restaurálják.
2002-ben a Sotheby londoni aukcióján kelt egy 1933-ban vert dupla sas érme 7,9 millió dollárért. Az érme egyébként, ha csak a benne foglalt színarany értéket tekintenénk, kb. 900 dollárt érne 2009-es áron. A kibocsátáskori névértéke pedig mindössze 20 dollár volt...
Forrás: http://archives.cnn.com/2002/US/07/30/double.eagle/
Az óceánok vize jelentõs mennyiségben, viszont nagyon kis sûrûségben (átlagosan 0,004 milligram/tonna) aranyat tartalmaz. Fritz Haber Nobel díjas német vegyész nyomán, a Dow Chemical foglalkozott a tengervízbõl való ipari arany kivonásával, az 1920-as évek végén. A kisérlet bár sikeres volt, de nem járt gazdasági haszonnal úgyhogy felhagytak vele. Még azóta sem sikerült erre hatékony technológiát kidolgozni.